Budući da je sezona bundeva, te njihovo izrezivanje počinje za one koji to vole raditi – iskoristiti ćemo vrijeme da istaknemo prehrambenu vrijednost ove jako kvalitetne namirnice. Pomalo je zaboravljena u ishrani, što je prava šteta s obzirom na njenu vrijednost!
Nekoć davno bundeva je bila bitan izvor hrane Indijancima. Pomagala im je da izdrže dugu i hladnu zimu. Ondje su je predstavili doseljenicima, a smatra se da ju je u Europu donio Kolumbo, gdje je prvotno služila kao hrana za stoku.
Sastav i ljekovitost bundeve
Boja bundeve ukazuje da je ova namirnica bogat izvor beta karotena. Beta karoten je snažan antioksidans koji štiti organizam od utjecaja slobodnih radikala, jača imunitet i sprečava razvoj malignih tumora. Uz njega tu su i vitamini C, E, K, B1, B2, B3, B6, folna kiselina i mineralni sastojci kalij, fosfor, kalcij i željezo.
Bundeva je idealna namirnica za
– bolesti želuca i crijeva
– kod zatvora i upale debelog crijeva
– artritis i giht
– mršavljenje
– bolesti mokraćnog mjehura, bubrega i prostate
– zdravlje očiju
– smanjiti kolesterol u krvi
Bundevu možete jesti sirovu, kuhanu ili pečenu. Od nje možete pripremati rižota, pire, juhe, kolače i sokove.
Sjemenke bundeve bogate su kvalitetnim proteinima i mastima. Obiluju i aminokiselinama, triptofanom, glutamatom, vitaminima E i B, bakrom, manganom, kalijem, željezom, cinkom i selenom. Djeluju umirujuće, antistresno, antioksidativno, a uz to snizuju kolesterol i poboljšavaju pamćenje. Možete ih jesti sirove, koristiti u pripremi namaza ili dodavati u kruh, variva, kolačiće i složence.
Od sjemenki bundeve se pravi bučino ulje – jedno od najhranjivijih vrsta ulja. Ono je odličan izvor esencijalnih masnih kiselina, antioksidanata, vitamina i sterola.
Više informacija i recepata od bundeve možete pronaći na alternativa za vas.com
Za kraj vam ostavljamo par veselih slika 🙂