Friday, April 25, 2025
NaslovnicaPrirodaDrvećeIma li kompostiranja nakon nuklearne katastrofe?

Ima li kompostiranja nakon nuklearne katastrofe?

chernobylKada se dogodi nuklearna katastrofa, te radijacija prekrije određeni dio prirode, što se događa sa mikro svijetom koji je potreban u procesu truljenja? Možete li zamisliti lišće i drveće koje ne trune i stoji 30 godina? Pogledajte kratki video u nastavku

 Rijetko tko razmišlja o tome što je potrebno da bi neka stvar u prirodi potrunila. Cijeli je to mikro svijet živih bića, gljivica, mikroorganizama koji razlažu stvari oko nas. Uzimamo iz zdravo za gotovo. Što kada se dogodi nuklearna katastrofa i taj dio svijeta pokrije radijacija? Oni nastradaju isto kao i mi, a bez njih nema truljenja…

Pogledajte video iz ruske Crvene šume blizu elektrane u Černobilu koja je dobila najveću dozu radijacije jer je vjetar pirio u tom smjeru za vrijeme katastrofe:

– mrtvo drveće, lišće,… ne trune desetljećima
– sloj je sve deblji i deblji
– bez truljenja ne pretvara se u hranjivu zemlju već ostaje na zemlji i taloži se
– jedna iskra i zapalila bi taj debeli sloj koji bi bilo nemoguće ugasiti dok ne izgori, a budući da je puno radijacije, podiglo bi ju u zrak i raširilo bi ju okolo stotinama kilometara te bi opet imali još jednu katastrofu!

Čovjek se petlja u prirodu i kada napravi ogromnu grešku teško je vratiti stvari nazad na svoje mjesto (u roku u kojem je nama interesantno). Priroda nas ne treba i ona će sebe izbalansirati i vratiti u normalu, razlika je samo hoćemo li mi opstati da to vidimo ili ne.

Nenad
Nenad
Nenad je ing. elektrotehnike koji svoje slobodno vrijeme voli posvećivati proizvodnji prirodnog gnojiva Humusal, te podizanju svijesti o zdravom životu i održivom načinu uzgoja biljaka.
Povezani članci

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisment -

Najpopularnije

Posljednji komentari