Plamenjača

0
8843

Plamenjača je bolest biljaka koja je u posljednjih dana dosta aktualna jer ima dosta kiše koja u kombinaciji s toplim sunčanim danima potiče širenje ove bolesti. Što je plamenjača, kako nastaje, te kako se boriti protiv nje na ekološki način, objasnit ćemo u nastavku.

O samoj bolesti:

Plamenjaču uzrokuje gljivica iz rodova Peronospora i Phytophtora. Najveća opasnost od širenja bolesti jest tokom čestih kiša ljeti. Napada sve zelene dijelove biljke, a najviše list. Početna pojava bolesti vidljiva je na naličju listova kao sive “kraste”, u daljnoj fazi se na biljkama manifestira kao smeđa trulež: uništava listove koji izgledaju spaljeno po rubovima listova, te imaju žute i smeđe mrlje po površini listova, kasnije počinju smeđiti i propadati plodovi.

Koje biljke napada:

Najviše pogađa biljke iz porodice pomoćnica kao što su rajčica i krumpir, a napada i vinovu lozu, luk, salatu, špinat i kupusnjače..

Kako se širi (bitno da znate kako spriječiti!!):

Spore gljivice koja uzrokuje ovu bolest koje se nalaze na otpalom lišću  prokliju u tzv. makrosporangije kad za to nastupe povoljni uvjeti (tijekom jeseni, zime). Tada vjetrom i kišom zoospore dospiju na listove drugih biljaka. Bolest se ponovno pojavljuje u proljeće kada list dosegne veličinu 2 do 3 cm promjera i kada ima dovoljno vlage (nakon kiše od bar 10 mm ili nakon jake rose) i topline (kada je redom kroz 2 do 3 dana srednja dnevna temperatura viša od 12°C pa sve do 27°C).

Ovako izgleda krumpir u vrtu kada se bolest raširi nakon samo 2 dana:
IMG_20140705_095836

Prevencija:

Ako biljka ima dosta hranjiva u tlu biti će otporna i teže će se zaraziti!
(pogledajte tekst kako Humusal – humus kalifornijskih glista pomaže u suzbijanju bolesti)

– biranje sorti koje su otporne na plamenjaču, zdrav sjemenski materijal, prozračnost između biljaka (ne pregusta sadnja).
– opskrbite biljkama dovoljno hranjiva i vode
– prskajte preventivno čajem od humusa kalifornijskih glista, preslice, luka, češnjaka i vlasca
– također prskajte i zalijevajte juhom od koprive
– pomaže i prskanje mlijekom u omjeru 1:10.

Što činiti kada dođe do bolesti:

Čim zapazite bolest, odmah uklonite i spalite zaražene dijelove kako bi spriječili širenje bolesti!

Nenad je ing. elektrotehnike koji svoje slobodno vrijeme voli posvećivati proizvodnji prirodnog gnojiva Humusal, te podizanju svijesti o zdravom životu i održivom načinu uzgoja biljaka.