Pletene ograde su rijetke u našim krajevima, ali one koje uspijemo susresti zaista oduzimaju dah svojom jednostavnošću i ljepotom. Ako ste se zapitali kako napraviti pletenu ogradu i koliko će ona biti izdržljiva, onda ste na pravom mjestu da saznate te odgovore!
Pletena ograda je pravi ukras u vašem vrtu i na vašoj terasi. Vrlo je praktična jer se njome mogu kreirati različite strukture, a jednom kada je složite, izdržat će i najveće oluje. Sav uložen trud će vam se isplatiti!
Pletenjem možete napraviti male ogradice kojima ćete odijeliti primjerice voće, povrće i cvijeće u vašem vrtu, a možete i ograditi mjesta gdje držite svoje vrtne alate, bačve, kante i ostale stvari neophodne za svakodnevnu upotrebu. Ograde možete napraviti od grana i šiba različitih vrsta, a jedino trebate paziti da koristite dovoljno savitljive materijale kojima se može plesti.
Osim ukrasne funkcije, pletene ograde imaju i drugu ulogu u vašem vrtu. Pružit će vam intimno ozračje i zaštiti vašu okućnicu od nepoželjnih pogleda prolaznika. Na vjetrovitim mjestima ovakva ograda zaštitit će vaše biljke na čemu će vam i one biti zahvalne. Biljkama kojima treba pomoć u držanju visine, dodajte pletenu ogradu i one će rasti oko nje. Tako će vaša okućnica zadržati prirodan i neodoljiv izgled.
Zašto su pletene ograde ekološki prihvatljivije?
Prvi razlog zašto su ove ograde ekološki prihvatljive je što su rađene od prirodnih materijala lako dostupnih u vašoj blizini. Korištenjem odbačenih grana i šiba (pogotovo u zimskom razdoblju), sačuvat ćete prirodu oko sebe i iskoristiti njene resurse ne narušavajući je. Možete i kupiti materijale za izradu pletenih ograda od lokalnih proizvođača čime ćete podržati lokalnu zajednicu u očuvanju tradicionalnih zanimanja, a i spriječit ćete dodatno zagađenje okoliša prevoženjem šiba i grana iz dalekih krajeva.
Koliko je izdržljiva pletena ograda?
Koliko će vaša ograda trajati ovisi o više čimbenika. Vjerojatnije je da će ograda na mokrom tlu trajati kraće od one u sušim klimatskim uvjetima. Ako im želite produžiti životni vijek, premažite ih uljima za zaštitu drva.
Mogu li saditi u blizini pletene ograde?
Pletene ograde ne samo da izgledaju lijepo, već mogu pomoći vašem grmlju i biljkama da izrastu u lijepu okolinu. Odličan su i okvir za biljke penjačice i lozu pa s vremenom postanu njihova struktura ispod obraslih biljaka.
Čemu služe male pletene ograde?
Ako vam je manje važno hoće li korov prodrjeti do vaših biljaka, a više da su one u lijepom okruženju, onda bi trebali razmisliti o maloj ogradi. Ona će im dati neodoljiv izgled i strukturu vašem vrtu.
Kako mogu isplesti ogradu?
I sami možete napraviti ogradu za svoje dvorište. U samo par koraka isplest ćete ogradu na kojoj će vam zavidjeti svi vaši susjedi:
- Prikupite materijale kojima ćete napraviti ogradu. Za male ogradice koristite šibe, a za velike grane. I jedne i druge trebaju biti savitljive. Nesavitljivi materijali će pucati i nećete ih moći isplesti u ogradu.
- Pripremite kolce (veće i čvršće za veće ograde, manje za niske ogradice).
- Zabodite kolce na udaljenosti ovisno o tome koliko dugačke šibe imate. Najbolje ih je staviti što gušće (svakih pola metra). Moraju biti dovoljno duboko u zemlji da drže ogradu čvrstom.
- Pletite vaše grane oko kolaca naprijed-nazad tako da svaka grana prolazi najmanje 3 kolca. Što ih više prođe, to će ograda biti čvršća.
- Jednom ispletenoj ogradi dodajte mahovinu za ukras i uživajte u pogledu!
Detaljnije upute kako isplesti ogradu pogledajte i u videu ispod i javite nam kako je vaša ograda ispala!
Izvor fotografija:
https://www.pinterest.com/explore/wattle-fence/