Maslačak ima izuzetne nutritivne vrijednosti, pun je vitaminima i mineralima, a već smo pisali zašto je maslačku mjesto u vašem vrtu. Od blagodati koje ima za vaš vrt, iznimne je koristi za vas i vaš organizam. U različitim pripravcima možete koristiti njegov cvijet, stabljiku, listove i korijen. Kako se koriste i koje koristi od njih imate detaljnije možete pročitati ovdje, a sad smo vam pripremili različite recepte koje možete pripremiti u svom domu koristeći maslačak iz prirode koji nije tretiran kemikalijama i koji nije rasao uz prometnice.
Ako nemate maslačak u svom vrtu ili svojoj okolici, možete ga probati posaditi. Razmnožava se sjemenom od proljeća do jeseni te dijeljenjem korijena u proljeće. Vodite računa da maslačak voli otvoren i sunčan položaj i da mu odgovaraju razni tipovi tala.
Kod upotrebe maslačka zapamtite da listove treba brati prije nego maslačak počne cvjetati. Korijenje se vadi u rano proljeće ili ranu jesen. Listovi i korijenje se suše na hladnom i prozračnom mjestu ili u pećnici na 40 °C.
Prije korištenja maslačka prvo dobro operite i očistite njegove dijelove a tek onda konzumirajte u kuhinji.
Sok za detoksikaciju
Napravite zeleni sok od maslačka za detoksikaciju od zelenih sastojaka iz svog vrta.
Za ovo vam trebaju:
- puna šaka listova maslačka
- par listova kelja
- 1 limun
- 2 zelene jabuke
- 1/2 krastavca
Očistite sve sastojke pa ih postepeno dodavajte u svoj blender i pomiješajte. Uživajte u ovom zdravom napitku. U videu ispod možete i pogledati kako napraviti ovaj napitak.
Veganski obrok od maslačka
Sastojci:
- puna šaka listova maslačka
- malo kokosovog ulja (ili maslinovog ako nemate kokosovo)
- 3 režnja češnjaka
- po želji 2 ljute papričice
- sol, papar
- kokosovo mlijeko po želji
- rajčica
- limunov sok
Dobro operite listove maslačka. Možete ih prvo blanširati kako bi maslačak izgubio gorčinu. Ali ne trebate to napraviti jer ćete izgubiti nutritivne vrijednosti. Odstranite dno listova koji je često gorak, a ostatak narežite na velike grube komade.
Stavite malo kokosovog ulja na vatru, dodajte par režnja češnjaka grubo narezanih i popržite ih 30-40 sekundi. Ako želite ljutinu u svom jelu dodajte cijele ljute papričice i još malo popržite. Nemojte nasjeći papričice jer će ljutina previše prožeti jelo. Nakon papričica dodajte listove maslačka. Pržite sve zajedno pa zasolite i popaprite po želi. Miješajte stalno kako bi se jelo ravnomjerno kuhalo. Da “omekšate” okus dodajte kokosovo mlijeko. To će dodati slatkasti i blagi okus vašem jelu od maslačka. Smanjite vatru i kuhajte 5 do 10 minuta. Na kraju dodajte narezane komadiće rajčice i sok od pola limuna. Držite na vatri dok sva tekućina ne ispari pa poslužite još toplo. Pogledajte u videu korak-po-korak kako možete pripraviti ovaj recept.
Fritule od cvjetova maslačka
Sastojci:
- 2 šalice cvjetova maslačka
- 1/3 šalice mlijeka
- 1 prašak za pecivo
- 1/3 šalice kukuruznog brašna
- 1 jaje
- prstohvat soli
- ulje za prženje
Pomiješajte suhe sastojke pa dodajte jaje i sve lijepo pomiješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. U tu smjesu umočite cvjetove maslačka, jedan po jedan i tako stavljajte u kipuće ulje. Pržite vrlo kratku prvo s jedne strane pa druge. Pečeni cvjetovi maslačka će dobiti zlatno žutu boju. Spečene stavljajte na papirnate ubruse kako bi se riješili viška masnoće.
Ovaj recept možete napraviti kao slatku ili slanu varijantu.
Za slatku varijantu u smjesu dodajte žličicu meda, cimet, mrvicu klinčića i muškatnog oraščića.
Za slanu varijantu u osnovnu smjesu umiješajte: mrvicu majčine dušice, ružmarina, origana i ostale začine po želji.
Možete pogledati u videu kako se pripremaju fritule od cvjetova maslačka.
Sirup od maslačka
Sastojci:
- 1 l vode
- tegla cvjetova maslačka
- limun ili naranča
- 1 kg šećera
- menta po želji
Skupite cvjetove maslačka i operite ih. Dodajte im jednu naranču ili limun, malo mente po želji, zalijte vodom i kuhajte otprilike dva sata. Procijedite sastojke u gazi. Tekućinu opet zagrijte na vatri, dodajte šećer, kuhajte barem sat vremena i miješajte. Kad se zgusne maknite ga s vatre, ostavite preko noći da se ohladi i idući dan prelijte u čiste staklenke pa dobro zatvorite. Pogledajte ubrzanu kako teče proces izrade sirupa u videu ispod.
Pita od maslačka
Sastojci:
- 2 pune šake listova maslačka
- 2 jaja
- 1/4 šalice maslinovog ulja
- 3/4 šalice naribanog parmezana
- 2 žličice praška od češnjaka
- 1 žličica soli
- 1/2 žličice papra
Listove oprati, odstraniti gorko dno listova, narezati pa kuhati 30 min u vodi. Izvaditi ih iz vode pa osušiti.
U posudi pomiješajte jaja, sol, papar, pola pripremljenog parmezana i pola češnjakovog praha. Namastite lim za pečenje pa ravnomjerno obložite dno pripremljenim listovima maslačka. Posipajte preostalom polovicom parmezana i češnjaka. Stavite na 1 do 2 minute u zagrijanu pećnicu da se sir otopi i zapeče pa takvu smjesu prebacite u tavu. Napravite to vrlo oprezno pomoću tanjura tako da se pita ne odlomi i strga nego da isti oblik koji ste zapekli prebacite u tavu.
Smjesu koju ste pripremili od jaja polagano prespite na maslačke u tavi tako da prvo lijevate po rubovima pa polako prema sredini. Moguće je da vam neće ostati dovoljno smjese da prekrijete cijelu pitu maslačka, ali to nema veze. Čim se sastoji ispeku izvadite pitu, režite je i poslužite.
Pitu možete napraviti i na drugi način, a za to vam treba:
- 3 režnja češnjaka
- ulje
- puna šaka listova maslačka
- 3 jaja
- mrvice (od kruha)
- par kapi crvenog vinskog octa
- rajčica po želji
Blanširajte listove maslačka kojima ste odrezali gorko dno. Ivadite listove iz vode i ostavite da se dobro ocijede i osuše. Nasjeckajte češnjak i popržite ga na ulju pa dodajte listove maslačka. Popržite pa izvadite u posudu i ohladite. Pomiješajte 3 jaja, dodajte šalicu mrvica (od kruha) i pomiješajte sa smjesom maslačka. Sve zajedno polegnite u posudu za pečenje pita te izravnajte. Pošpricajte s mrvicom crvenog vinskog octa i zasolite. Pecite u pećnici kratko da se jaja ispeku pa izvadite. Po želji uz pitu narežite rajčicu i poslužite. Pogledajte u videu kako je kuharica objasnila kako priprema ovakvu pitu od maslačka.
Kruh od maslačka
Sastojci:
- 2 šalice latica maslačka
- 1 žličica soli
- 4 žličice praška za pecivo
- 4 šalice brašna
- 1 žličica cimeta
- 4 žlice omekšalog maslaca
- 2 šalice i 2/3 šalice mlijeka
- 2 jaja
- 1/2 šalice ulja
- 1 žličice vanilije
- 3/4 šalice meda
Skupite cvjetove maslačka i skinite s njih latice.
Pomiješajte suhe sastojke: u posudu pomiješajte soli, prašak za pecivo, brašno, cimet i latice.
Posebno pomiješajte mikserom omekšali maslac, mlijeko, jaja, ulje, vaniliju i med.
Polako dodavajte suhe sastojke u smjesu koju miksate. Sve konstantno miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu.
Lim za pečenje namastite pa stavite pripremljenu smjesu. Pecite na unaprijed zagrijanu pečnicu 25 min na 200 C. Možete provjeriti je li vaš kruh od maslačka pečen s drvenom čačkalicom. Ubodite čačkalicu u kruh i ako ne ostaje smjesa na njoj znači da je kruh pečen. Gotov kruh će također dobiti lijepu zlatnu boju.
Pazite da u svoj lim za pečenje stavite smjesu do pola, ne previše tako da mu ostavite prostora da se tijesto digne, ali i da se ravnomjerno peče i da sredina ne ostane sirova, a rubovi ne zagore.
Zeleni rižoto
Sastojci:
- puna šaka listova maslačka
- 2 žlice maslaca
- 3-4 ljutike
- 3 režnja češnjaka
- šalica riže
Zagrijte posudu, dodajte maslac pa dodajte narezanu ljutiku. Nakon 2 minute pečenja dodajte nasjeckani češnjak i rižu. Miješajte pa onda zalijte šalicom goveđeg temeljcem i zasolite prema potrebi. Miješaje cijelo vrijeme da se tekućina reducira. Nakon toga ponovite postupak tako da ulijete još jednu šalicu temeljca, pomiješate i kuhate dok se sav temeljac opet ne reducira. Potom dodajte blanširane i nasjeckane listove maslačka kojima ste odstranili gorko dno. Sve zajedno lijepo pomiješajte pa dodajte šalicu vode i reducirajte ponovno tekućinu. Na kraju dodajte žlicu maslaca i sira pa poslužite. Pogledajte u videu korak-po-korak kako pripremiti ovaj rižoto.
Postoji još puno recepata od maslačka, ovime smo vam samo htjeli dati uvid u to kako maslačak možete koristiti u svakodnevnoj kuhinji, za predjelo, prilog, glavno jelo ili desert. Osim toga možete ga svakodnevnog piti ako napravite čaj ili kavu od korijenja maslačka.
Uživajte u ovim blagodatima prirode koja nas okružuje, konzumirajte maslačak jer je bogat nutritivnim vrijednostima i javite nam ako imate koji neodoljivi recept da ga moramo probati.
Uz priložene video materijale, za članak smo koristili sljedeće izvore:
https://www.rodalesorganiclife.com/food/why-you-should-stop-killing-the-dandelions-in-your-lawn?internal_recirc=outbrain_lf
http://www.epicurious.com/recipes/food/views/sauteed-spicy-dandelion-greens-and-onions-51233220
https://www.agroklub.com/sortna-lista/povrce/maslacak-210/
http://www.food.com/recipe/dandelion-pie-193671
https://learningherbs.com/remedies-recipes/dandelion-fritters/